pexels-yan-krukau-8613146

ZAJEDNIČKA IGRA

Jako je važno u situaciji kad smo kod kuće pronaći vrijeme za aktivnu zabavu zajedno sa djecom i u nju, ukoliko je to moguće, uključiti sve ukućane.

Ovakva vrsta aktivnosti iznimno je značajna za usavršavanje motoričkih znanja i sposobnosti jer tijekom dana osigurava veliku količinu vježbe i igre.

Pronašli smo za vas poveznicu u kojoj su prikazane različite ideje za igru kod kuće. Naravno da izbor sadržaja ovisi o dobi djeteta i vašoj procjeni koji su sadržaji za vaše dijete ili ne.

Pravila prijedloga su jednostavna, ali njihova uloga u stvaranju ugodnog i veselog raspoloženja te u razvoju koordinacije kod djece je velika.

Materijali potrebni za aktivnost:

• plastične boce ili limenke
  • platnene vrečice
  • papir
  • čepovi od plastičnih boca
  • bojice, flomasteri
  • trake ili konopi
  • slamke
  • plastične čašice od jogurta ili pudinga
  • balon za puhanje
  • sitne igračke ili lego kockice
  • kantice ili košara
  • lepeza prava ili od papira
  • bilo koja vrsta reketa i loptica
  • kutija od cipela
  • papirnate role od toalet papira

Opis aktivnosti:

a) poredati limenke ili boce po dužini, zadatak je skačući u slalomu lijevo/desno u vrečici ili bez nje    doći do cilja

b) na papirima nacrtati uzorke  linija iz poveznice u različitim bojama. Zadatak je sa obe ruke pratiti   linije s prstom u čepu

c) na karton stavimo teži predmet i zavežemo konopom namotanom na rolu od toalet papira. Zadatak je vući karton namotavanjem na rolu.

d) niz kosinu puštati jedanu po jednu bojicu iz lijeve i desne ruke da klizi. Zadatak je hvatati bojicu u kutiju od cipela.

e) dva papira staviti na tlo i stati nogama na prvi papir ispred stopala. Zadatak je skočiti na papir ispred i rukama papir iza sebe pomaknuti ispred stopala, cilj je doći do cilja pomičući papire.

f) ležeći na tlu ispred sebe stavimo plastičnu čašicu. Zadatak je puhati kroz slamku i pomicati čašicu prema cilju

g) zadatak je napuhani balon baciti iza sebe te potrčati i uhvatiti balon od drugog igrača

h) poredati po dužini sitnije igračke ili lego kockice. Zadatak je skupljati ih u košaru ili kanticu.

I) sjesti na tlo jedan nasuprot drugom i na podu između su dvije role od toalet papira. Zadatak je pomoću lepeze ili tanke slikovnice gurati rolu da nam ne dotakne noge

j) zavezati lopticu da visi. Zadatak je dodavati se pomoću reketa.

k) na kutiji od cipela izrezati rupe različitih oblika. Zadatak je pomicati ruku i izvirivati kroz rupu a drugi igrač je pokušava uhvatiti.

l) bacati jednu po jednu bojicu ili flomaster iz visine a drugi igrač je pokušava uhvatiti između dlanova

Pripremile:

Ivana Listeš i Ivana Lukšić, kineziolozi