DV Marjan sportske aktivnosti

IGRE I POLIGONI S JEDNOSTAVNIM PRAVILIMA

Igre s jednostavnim pravilima djeca počinju postupno provoditi nakon 5 god. Ovoj grupi pripadaju igre i poligoni s poznatim pravilima i ograničenjima i s odrđenim ciljem. Kroz naš prijedlog poligona  razvija se kod djece samostalnost a koja omogućuje djetetu aktivno kretanje u prostoru, baratanjem predmetima kroz pokret i osjet. Djeca kroz ovu aktivnost uče da su u životu nužna i neka pravila te kako ustrajati u izvršenju zadatka, razvija se osjećaj orjentacije u prostoru i planiranje kojim putem doći do cilja.

1. Poligon s loptom za djecu srednje i starije dobne skupine

Materijal:

•   lopta
  • Ljepljiva traka

Opis aktivnosti:

Na slikama vam je prijedlog kako zalijepiti traku na tlo. Nakon šta ste zalijepili traku ovisno o vašem slobodnom prostoru, zadatak je voditi loptu po smjeru trake na različite načine.

Primjer načina vođenja lopte:

• sa obje ruke udaranjem lopte po traci i hvatanjem
  • sa jednom rukom udaranjem s dlanom bez hvatanja
  • vođenje lopte nogom između traka ili po jednoj traci

1.2 Poligon za djecu mlađe dobne skupine

Materijal:

• podlošci od papira u obliku krugova

Opis aktivnosti:

Zadatak je da roditelj dodirom usmjerava dijete naprijed, natrag, lijevo, desno. Vi izgovarate smjerove glasno a dijete se pomiče u tim smjerovima po podlošcima.

Prijedlozi zadataka:

• kretanje sa otvorenim i zatvorenim očima
  • dodir različitom jačinom pritiska
  • kretanje bez dodira već samo sa izgovaranjem smjera uz boju
  • dodajte različite načine kretanja u skoku s dvije noge ili okret

Na poveznici možete pogledati primjer ove aktivnosti

Pripremile:

Ivana Listeš i Ivana Lukšić, kineziolozi