dv Marjan likovno scenski program 14

Posebni program likovno-scenskog izraza u DV Kaštelet provodi se u jednoj 10 satnoj mješovitoj odgojnoj skupini, u kojoj su djeca u dobi od 3 do 7 godina. S manjim izmjenama, kao takav postoji od 2001. godine u kontinuitetu.

U odgojno-obrazovnom radu Posebnog programa likovno-scenskog izraza, različitim igrama i aktivnostima se potiče cjelovit razvoj djeteta, gdje se uz različite sadržaje i materijalno okruženje nastoje integrirati različita umjetnička područja. Takvim pristupom kreira se poticajna okolina za učenje i igru, stvaralaštvo, komunikaciju, socijalizaciju i suradnju, ali i vesela i opuštena atmosfera u kojoj djeca spontano oslobađaju sve svoje potencijale.

Promatrajući dijete kao cjelovito biće sa svojim individualnim razlikama, posebno se promiče znanje koje dijete stječe aktivno, oslanjajući se na svoj urođeni istraživački potencijal, uvažavanje svojih i tuđih potreba te donošenje odluka u kojima zastupa vlastito mišljenje. Potiče se razvoj kritičkog i divergentnog mišljenja u raznim aktivnostima:

 • razgovor s djecom u kojem se podržava kreativno razmišljanje i rješavanje problema na drugačiji način
 • edukativne slikovnice, narodne priče i bajke s moralnim vrijednostima
 • igrokazi, scenske igre, improvizacije, dramatizacije i adaptacije, istraživačko-spoznajne aktivnosti
 • likovno izražavanje doživljenog, opaženog i zamišljenog: grafičkim, kolorističkim i volumenskim izražavanjem oblikovanim i neoblikovanim materijalom.

Posebni program likovno-scenskog izraza se temelji na projektnom načinu rada u kojem je naglasak na:

 • poticanju cjelovitog razvoja, odgoja i učenja djece te razvoju dječjih kompetencija usklađenih individualnim posebnostima
 • učenju u svrhovitom kontekstu u kojem djeca uče istraživanjem, otkrivanjem i rješavanjem problema
 • obogaćivanju prostora različitim likovnim materijalima koji potiču slobodu izražavanja, dječju autonomiju i jačanje dječjih kompetencija
 • poticanju djece u aktivnom sudjelovanju u aktivnostima koristeći dramski izraz kao sredstvo izražavanja te osposobljavanju za planiranje i evaluaciju vlastitog učenja putem dramskog izražavanja
 • razvoju kritičkog mišljenja putem dramatizacija i svakodnevnih scenskih izvedbi i improvizacija
 • dokumentiranju procesa dramskih i likovnih aktivnosti, zajedničkoj refleksiji djece i odgojitelja te na ukazivanju važnosti samog procesa odgojno obrazovnog rada.

Proteklih pedagoških godina realizirani su mnogobrojni projekti, od kojih su neki potrajali i više godina. Polazište za svaki od njih je bio interes djece koji je prepoznat i podržan od odgojitelja. Neki od projekata su bili:

 • „Meštrovićev san“
 • „Gradimo grad“ – arhitektura i djeca
 • „Priče iz davnine Ivane Brlić Mažuranić“
 • „Tajanstveni svijet vila i vilenjaka“
 • „Patuljci – čuvari šume“
 • „Bajke braće Grimm“
 • „Drvo života“ – istraživanje likovnih tehnika
 • „Dijete i emocije“
 • „Dinosauri“
 • „Tajne svemira“.

U okviru ovog posebnog programa djeca s odgojiteljima posjećuju različite kulturne i povijesne lokalitete, muzeje, knjižnice, galerije, kazališta te ustanove sličnog karaktera. Također često svojim predstavama, igrokazima, recitalima nastupaju na gradskim manifestacijama u zajednici. Njegovanje likovnog i scenskog izričaja, otvorenost, raznolikost i kreativnost su temeljne značajke ovog programa.

A kreativnost nema zaključak…

…dok god u nama živi dijete!

Cijena programa:

10 SATNI – likovno-scenski iznosi 108,18 EUR/mj

Kontakt DV Kaštelet:

Adresa: T.P.Marovića 4
Telefon: 021/358-672
Više informacija o DV Kaštelet možete vidjeti OVDJE

Dječji vrtić Marjan posvećuju veliku važnost zaštiti osobnih podataka naših korisnika. Politika zaštite osobnih podataka uređuje način postupanja s informacijama koje Dječji vrtić Marjan obrađuju odnosno prikupljaju prilikom posjeta našoj internet stranici. Napominjemo kako se obrada prikupljenih osobnih podataka temelji na jednoj od zakonitih osnova obrade u skladu s Općom uredbom o zaštiti podataka. Za potpuni tekst Politike zaštite osobnih podataka i politike kolačića molimo Vas da koristite poveznicu niže:
Prihvaćam Pročitaj više
Skip to content