DV Marjan likovne aktivnosti

Dragi roditelji,

ovdje možete pronaći nekoliko ideja za poticanje likovnog izražavanja u djece.

1.NEVIDLJIVI CRTEŽ

Materijal potreban za izvedbu aktivnosti: list bijelog papira, umivaonik s vodom, čačkalica

• U umivaonik pun vode potopite papir i ostavite ga da se dobro rastopi.
  • Izvadite zatim papir iz vode, prostrite ga po ravnoj površini i dobro izravnajte rukama, ali pazite da ga ne poderete.
  • Na još mokrom papiru pažljivo čačkalicom nešto napišite ili nacrtajte, a onda pustite papir da se osuši.
  • Kada papir bude potpuno suh, izgledat će kao da na njemu ništa nije napisano i biti će sasvim kao i prije nego što ste ga smočili. Ali, ne dajte se prevariti: kada se dobro pogleda prema svjetlu, pojavit će se tekst ili crtež koji ste napravili.

2. SLIKANJE TEMPEROM NA PROZIRNOJ FOLIJI

Materijal potreban za izvedbu aktivnosti: prozirna prijanjajuća folija za hranu, dvije stolice, kistovi, tempere, stara majica za zaštitu odjeće, novinski papir za zaštitu poda, glazba po želji u pozadini

Tijekom ove aktivnosti, djeca će napraviti mali nered, ali zabava je zagarantirana! Stavite dvije stolice na razmak od jednog metra te ih „omotajte“ prozirnom folijom. Pripremite tempere i kistove te obucite djetetu zaštitnu odjeću.  Neka dijete slika po prozirnoj foliji u ritmu glazbe. Uživajte!

3. CRTANJE OTISKOM BALONA

Materijal potreban za izvedbu aktivnosti:

• Kockice (možete koristiti i role papira i plastične čaše – koje prekrijete s balončićima i učvrstite gumicom).
  • Trakica za učvršćivanje.
  • Folija ispunjena zrakom (Buble Wrap).
  • Tempere
Slikanje
Upute:
  1. Kockice omotajte s folijom.
  2. Pripremite nekoliko boja uz pomoć tempera i vode.
  3. Stavite jedan pečat u jednu boju.
  4. Krenite s oslikavanje papira
Slikanje
Ideje:
  • Postoje brojne mogućnosti koje možete slikati s ovakvim pečatima. Možete oslikati dugu, zalazak sunca ili neki drugi objekt.
  • Možete napraviti uzorak koje dijete može slijediti, npr. žuta, crvena i zelena, kako bi potaknuli dijete da vježba matematičke vještine i predvidi što slijedi nakon određene boje.
  • Možete uz pomoć olovke ocrtati djetetovo ime i da ga ono popuni s točkicama.
  • Brojevi i slova, mogu također poslužiti za ispunjavanje s pečatima. Tako dijete kroz igru upoznaje slova i brojeve.

Izvori: Busa, E., Bigazzi, R. (2009.) Mali priručnik za pokuse: Trsat polo
Internet portal Mali genijalci: http://www.maligenijalci.com/