DV Marjan - Uskrs
  1. Izrada uskrsnih čestitki – tehnika slikanja solju i akvarelom
  • POTREBAN MATERIJAL: hamer papir u boji, akvarel papir, vodene boje, kistovi, voda, bijelo tekuće ljepilo,kuhinjska sol (sitna), gliteri u prahu, dekorativna traka, flomasteri i nožice
  • Navedena aktivnost na dijete djeluje vrlo opuštajuće te potiče razvoj senzomotorike, fine motorike prstiju i šake, okulomotorike te razvoj pažnje i koncentracije.
  • POSTUPAK IZRADE USKRSNE ČESTITKE
  • Izrežite hamer papir za uskrsnu čestitku.
  • Nacrtajte pisanicu olovkom ili flomasterom na akvarel papiru i dajte djetetu da je izreže (pomozite djetetu ako mu pomoć bude potrebna).
  • Na pisanici iscrtajte razne linije (ravne, zakrivljene…) bijelim tekućim ljepilom.
  • U plastičnu posudu (npr. tanjur) uspite kuhinjsku sol. Pustite dijete da sol istražuje prstima (presipa, usipa, prenosi, crta, piše…) ako pokazuje interes.
  • Neka dijete istrese dosta soli po pisanici da sol potpuno prekrije linije od ljepila ili „uroni“ pisanicu u posudu sa solju.
  • Nakon što se sol zalijepi za ljepilo otresite višak soli i uspite ga natrag u posudu za daljnje korištenje.
  • Umočite kist u željenu vodenu boju i lagano bojite linije soli. Pogledajte kako se boja širi oko kontura (linija soli).
  • Ponudite djetetu razne boje tijekom slikanja. Nakon bojanja linija soli, obojite cijelu pisanicu te ju naposljetku ukrasite gliterima u prahu i pustite da se osuši.
  • Ukrašenu pisanicu zalijepite na naslovnicu čestitke. Ukrasite naslovnicu čestitke dekorativnom travom i cvijećem ili po želji djeteta.
  • U unutrašnjosti čestitke ponudite djetetu da flomasterom nacrta uskrsne motive i napiše uskrsnu poruku (starija djeca) ili je Vi napišite.

Pripremile: odgojiteljice Ivana Jerčić, Vesna Mandić i Dina Kasum

2. IZRADA USKRSNOG ZECA

Zabavite se s djecom izrađujući uskrsnog zečića koji vam može poslužiti kao dekoracija za vaš dom.

POTREBAN MATERIJAL:

– riža

– čarapa

– škare

– obične gumice

– ukrasna vrpca

– flomaster

POSTUPAK IZRADE:

1. Napunite 2/3 odabrane čarape sirovom rižom. Ovisno o željenoj veličini zeca, možete upotrijebiti čarapu za djecu ili odrasle.

2. Običnom gumicom zavežite vrh čarape kako vam riža ne bi ispala dok izrađujete zeca.

3. Uzmite ukrasnu vrpcu i njom zavežite čarapu, otprilike nešto više od sredine napunjene količine riže. Upravo ste dobili tijelo i glavu zeca!

4. Uzmite škare i odrežite gornji dio čarape u obliku trokuta kako bi dobili zekine uši.

5. Flomaterom nacrtajte oči i usta. Čestitamo, dobili ste svog uskršnjeg zeca!

Ovako napravljenog zeca uklopite u dekoraciju doma za Uskrs, poklonite nekom članu obitelji ili se jednostavno igrajte s njim!

Pripremile: odgojiteljice Vedrana Petric Erakovic i Ana Vrbatović