Photo by Julia M Cameron: https://www.pexels.com/photo/photo-of-child-using-tablet-computer-4145069/

Uz 22.listopada, Međunarodni dan ukazivanja na problem mucanja:

Sva djeca predškolske dobi čine pogreške u govoru. Te pogreške nazivamo netečnostima. Neka djeca imaju više, a neka manje netečnosti u govoru i to je u redu. Međutim, postoje određena djeca koja imaju mnogo netečnosti u govoru, osobito ponavljanja i produživanja glasova koja su vrlo upadljva slušateljima. Takve netečnosti nazivamo mucanje.

Nekoliko savjeta za roditelje:

  • Nemojte govoriti djetetu ; „uspori“ ili „opusti se“ ili „uzmi dah“
    Govor, a osobito disanje, ne može se svjesno kontrolirati. Radije osigurajte mirno mjesto, gdje ćete povremeno sjesti i gdje ćete moći porazgovarati o svemu…Gledajte dijete u oči i obratite pažnju na ono što vam govori , a ne kako  govori…
  • Ne prekidajte ga dok govori pa ni onda kada zapinje u govoru. Pustite dijete da govori i eventualno mu ponuditi pomoć ako se previše zapetlja o svoje riječi…“Želiš li da ti pomognem…?Ne dovršavajte djetetove riječi i rečenice
  • Ne odnosite se prema mucanju kao prema nečemu čega se treba sramiti. Razgovarajte o mucanju s djetetom kao o bilo čemu drugom
  • Razgovarajte s djetetom bez žurbe, s čestim pauzama
  • U komunikaciji sa svojom djecom mijenjajte svoje govorne navike;
  • Postanite malo sporiji govornici, opušteniji u razgovoru s djetetom koje je sklono mucanju
  • Nemojte biti nepažljivi slušatelji, učinite napor da budete prisutni dok vam se dijete obraća

Ako ipak, pored svega što činite, djetetove teškoće i dalje traju, potražite pomoć logopeda!

Pripremila Marina Parčina, logopedinja DV Marjan, Split, listopad 2020.

Dječji vrtić Marjan posvećuju veliku važnost zaštiti osobnih podataka naših korisnika. Politika zaštite osobnih podataka uređuje način postupanja s informacijama koje Dječji vrtić Marjan obrađuju odnosno prikupljaju prilikom posjeta našoj internet stranici. Napominjemo kako se obrada prikupljenih osobnih podataka temelji na jednoj od zakonitih osnova obrade u skladu s Općom uredbom o zaštiti podataka. Za potpuni tekst Politike zaštite osobnih podataka i politike kolačića molimo Vas da koristite poveznicu niže:
Prihvaćam Pročitaj više
Skip to content