Photo by cottonbro studio: https://www.pexels.com/photo/photo-of-a-toddler-playing-a-ukulele-3662746/

Dragi roditelji, možda i nismo svjesni koliko glazba ima važnu ulogu u našoj kulturi te koliko je prisutna u mnogim aspektima našeg života. Kod kuće, ona može postati dio naše obiteljske kulture i svakodnevnice.

Od rođenja djeteta roditelji instinktivno koriste glazbu kako bi umirili i utješili dijete, kako bi  podijelili s djetetom ljubav i radost, bili angažirani i komunicirali sa svojom bebom. Roditelji, ukoliko žele, mogu jačati te prirodne instinkte učeći kako glazba može utjecati na djetetov razvoj, poboljšati socijalne vještine i koristiti djeci svih dobnih skupina.

Glazba i mozak: Prednosti glazbe

Studija iz 2016. godine na Institutu za mozak i kreativnost Sveučilišta Južne Kalifornije otkrila je da glazbena iskustva u djetinjstvu zapravo mogu ubrzati razvoj mozga, posebno u područjima usvajanja jezika i vještine čitanja.

Akademska postignuća nisu jedina korist glazbenog obrazovanja i izlaganja djeteta glazbi. Glazba potiče sva područja dječjeg razvoja te jača spremnost i vještine djeteta za polazak u školu, uključujući intelektualnu, socijalno-emocionalnu, motoričku, jezičnu i opću pismenost. Omogućava tijelu i umu da rade zajedno. Izlaganje djece glazbi tijekom ranog razvoja pomaže im da nauče zvukove i značenja riječi, potiče kreativnost i maštu. Ples uz glazbu pospješuje kod djeteta izgraditi motoričke sposobnosti, omogućujući mu tako da vježba samoizražavanje. Djeci, ali  i odraslima, glazba pomaže i u jačanju vještina pamćenja. Uz razvojne prednosti, jednostavno rečeno: glazba donosi radost, kako djeci tako i nama odraslima.

Glazbene igre za predškolsku djecu

Djeca svih dobnih skupina izražavaju se kroz glazbu. Čak se i najmlađi jasličari u reakcijama na glazbu ljuljaju, odbijaju ili pomiču ruke. Mnogi predškolci izmišljaju pjesme i nesvjesno pjevaju sebi dok se igraju. Glazba je u vrtiću sastavni dio dječjih aktivnosti, prožeta je kroz pokretne igre, likovne aktivnosti, jezične igre i mnoge druge. Nastojte i kod kuće djeci omogućiti slično iskustvo. Djeca uz pjesme lakše i bolje čuju i odgojne poruke koje roditelj želi da dijete usvoji, pa možemo reći da dijete odgajamo glazbom.

Postoje razlike ovisno o dobi djeteta i njegova doživljaja i reakcije na glazbu.

Pa tako dojenčad prepoznaje melodiju pjesme mnogo prije nego što razumiju riječi. Tiha pozadinska glazba može umiriti bebe, posebno u vrijeme spavanja. Glasna glazba u pozadini može pretjerano stimulirati novorođenčad, povećavajući razinu buke u sobi. Pjevajte jednostavne, kratke pjesme dojenčadi. Pokušajte izmisliti jedan ili dva retka o kupanju, oblačenju ili hranjenju kako biste im pjevali dok radite ove aktivnosti.

Jasličari vole plesati i kretati se prema glazbi. Kod djece u dobi od 1 do 3 godine ključno je ponavljanje, koje potiče jezik i pamćenje. Šaljive pjesme nasmiju malu djecu. Pokušajte otpjevati poznatu pjesmu i umetnite smiješnu riječ na mjesto točne riječi. Djeca jasličke dobi  vole reproducirati ritmove pljeskajući ili udarajući predmete.

Predškolci pak, uživaju u pjevanju samo zato da bi pjevali i vole snažno pustiti glas. Sviđaju im se  pjesme koje ponavljaju riječi i melodije i koje traže od njih da izvršavaju neke zadatke ili koriste zadane ritmove.  Predškolska djeca uživaju u pjesmama o poznatim stvarima kao što su igračke, životinje, igra i ljudi. Također vole igre prstima i besmislene rime, uz glazbenu pratnju ili bez nje.

I za kraj, ne postoji loša strana povezivanja djeteta i glazbe kroz zabavne aktivnosti. U mogućnosti smo uživati u blagodati glazbe od trenutka kada smo se rodili. Pripremili smo Vam u sljedećim prilozima glazbene aktivnosti i igre, za jasličku i vrtićku djecu, isprobajte ih sa svojim djetetom kako biste iskusili zadovoljstvo, radost i učenje koje glazba donosi.

Pripremila:

Zrinka Marović, pedagog