KAKO POTAKNUTI UČENJE BOJA U DJECE JASLIČNE DOBI?

Imenovanje boja dio je kognitivnog (spoznajnog) razvoja djeteta i odvija se kroz nekoliko koraka:

1. UPARIVANJE

Učenje boja počinje razvrstavanjem i uparivanjem predmeta koji su jednake boje. Najbolje je krenuti s jednom osnovnom bojom (crvena, plava, žuta) te kada dijete usvoji jednu boju učenje postepeno  proširiti na više boja. Najbolji način uparivanja je da zamolite dijete da vam izdvoji sve igračke u izabranoj boji.

2. POKAZIVANJE

Idući korak je pokazivanje boja u okolini. Iskoristite bilo koji zajednički trenutak ( kupnju, vožnju, šetnju….). Potičite dijete da uočava i pokazuje sve predmete u istoj boji.

3. IMENOVANJE

Zadnji korak u učenju boja je djetetovo  imenovanje boja. U svakodnevnom razgovoru imenujte djetetu predmete iz neposredne okoline tako da kažete i koje je boje taj predmet ( žuto sunce, plavo more, zelena trava…). Postavljajte djeci pitanja (Koje je boje ovaj auto i sl.)

U dobi od 3 godine većina djece je sposobna razlikovati, razvrstavati i imenovati osnovne boje, a  do polaska u školu dijete bi trebalo naučiti imenovati sve boje.

PRIJEDLOZI AKTIVNOSTI ZA UČENJE BOJA:

KROZ PRIČE, SLIKOVNICE..

“Žuta boja”- slikopriča

ISTRAŽIVAČKE AKTIVNOSTI

Dijete ima potrebu upoznavati i ispitivati predmete. Na takav način doznaje mnoge informacije i uči kroz igru.

“Miješanje boja”

Na list papira istisnite male hrpice crvene, plave i žute tempere te preko toga nanesite pjenu u boji. Dijete potaknite da rukama uroni u boju te kružeći rukama po pjeni uoči kako se boje međusobno prožimaju i miješaju.

“Senzorne boce u boji”

U prazne boce od 1/2l ukapajte po nekoliko kapi boje za hranu ili tempere te ih  napunite vodom skoro do vrha. Čep zalijepite vrućim ljepilom.

SPECIFIČNE AKTIVNOSTI SA KRETANJEM

“Tuljci u boji”

Role toaletnog papira i kartone dajte djeci da obojaju temperama (crvena, žuta, plava boja). Izrežite alke od kartona u boji. Potičite dijete da na svaki tuljak nataknu alku u istoj boji i pri tome  svaki put boju imenujte.

“Nahrani pilića”

Na plastičnoj vrećici crnim markerom nacrtajte pilića. Vrećicu ispunite tekućinom i pomponima ili dugmadi u boji. Potičite dijete da imenovanu boju prstićima dovuku do piletovog kljuna.

“Loptice u boji”

Na ravnu površinu zalijepite dvostranu ljepljivu traku i poviše nje 3 jednokratna papirnata tanjura obojana u crvenu, plavu i žutu boju. Potaknite dijete da zalijepi lopticu odgovarajuće boje ispod pripadajućeg tanjurića.

ŽIVOTNO-PRAKTIČNE I RADNE AKTIVNOSTI

Kroz životno-praktične i radne aktivnosti pretvorene u igru dijete uči raditi, graditi osjećaj vlastite vrijednosti, razvija samopouzdanje i samostalnost.

“Upari čarape”

Roditelj posloži čarape različitih boja oko djeteta. Uzme jednu u ruku, imenuje ju i potakne dijete da pronađe njen par.

AKTIVNOSTI IZRAŽAVANJA I STVARANJA

Potičući djecu na izražavanje i stvaranje razvijamo kod njih iskreno izražavanje svih potreba, osjećaja, opažanja, zamisli, radoznalost, inicijativu, kreativnost i inovativnost.

“Leptiriću šareniću”-pjesma

“Šareni leptiri”

Djeci ponudite filter papir za čaj ili kavu i bocu sa štrcaljkom ispunjenu  vodom kojom će ga poprskati (može poslužiti i posuda sa vodom u koju će uroniti filter papir). Flomasterima neka tapkaju po mokrom filter papiru. Kada se osuše uhvatite ih drvenom štipalicom.

Pripremile: odgojiteljice Mirjana Filipović – Grčić i Sanja Zirojević