Spremnost djeteta za školu – letak za roditelje

INDIKATORI ZRELOSTI ZA ŠKOLU

Intelektualna zrelost

Adekvatna govorno-jezična razvijenost

Razvijena percepcija: auditivna, vizualna, vizuo-spacijalna

Mišljenje i pamćenje

Adekvatna pažnja

Jezično-govorni i komunikacijski razvoj

Pravilan izgovor svih glasova hrvatskog jezika

Uredna gramatička struktura rečenice

Opsežan vokabular

Razvijena recepcija govora i komunikacijske sposobnosti

Razvijene predčitačke vještine (glasovna sinteza i analiza)

Emocionalna i socijalna zrelost djeteta

Je li dijete razvilo toleranciju frustracije? Sposobno je odvojiti se od roditelja? Samostalno je u brizi za sebe? Može li igru zamijeniti radnim aktivnostima kad je potrebno? Ima li pozitivnu sliku o sebi? Samodisciplina u individualnom i grupnom radu?

Što poticati kod “predškolaca”?

Razvoj logičkih operacija, uočavanje sličnosti i razlika, povezivanje dijelova u cjelinu, pojmovi vremena (jučer-danas-sutra), grupiranje predmeta po nekom obilježju, pojam količine, razlikovanje veličine predmeta, koordinantni sustav, orijentacija u odnosu na sebe, druge, na papiru, usvajanje novih pojmova, imenovanje boja, predčitačke vještine (imenuje prvo slovo, riječi na zadani glas, rastavlja i sastavlja riječi od pojedinih glasova ili slogova i sl.).

SAVJETI RODITELJIMA

Posvetite vrijeme djetetu, zajednički kupite knjige, prošetajte do škole, pripremite kutak u domu za dijete i njegove nove obveze, pozitivno govorite o školi, obilježite prvi školski dan, razvijajte osjećaj odgovornosti kod djeteta, potičite ga na uočavanje okoline, detalja, pričanje priča i opis svakodnevnih situacija, potaknite djetetovu inicijativu i samostalnost u organizaciji igara, uključite ga u svakodnevne obveze, itd.

“I najdulji put počinje prvim korakom”!

Sretno vama i vašem predškolcu u novoj životnoj avanturi!

STRUČNI TIM DJEČJI VRTIĆ MARJAN