Nekoliko riječi o nama

Program prevencije zlostavljanja djece (CAP – Child Assault Prevention) program je jedan od najučinkovitijih programa primarne prevencije zlostavljanja djece.

Polazi od stava da je znanje najučinkovitiji oblik borbe protiv zlostavljanja djece. Program se temelji na tome da se djecu poučava o stvarnostima napada, što mogu učiniti ako se nađu u opasnoj situaciji i kome se mogu povjeriti.

Zlostavljanje djece vrlo je težak problem koji uzrokuje brojne teške posljedice na njihov razvoj. Izloženost djeteta fizičkom, emocionalnom ili seksualnom zlostavljanju predstavlja traumatsko iskustvo koje ostavlja duboke ožiljke. Sve države koje brinu o dobrobiti svojih građana, a osobito djece, prepoznale su kao jedan od svojih prioritetnih zadataka razvijanje prevencije zlostavljanja. Tako je i Vlada Republike Hrvatske u Nacionalnom planu aktivnosti za prava i interese djece od 2006. do 2012. godine definirala prevenciju kao jedan od ključnih ciljeva u području zlostavljanja i zanemarivanja djece, uključujući u provođenje mjera pored državnih institucija i organizacije civilnog društva.


CAP program


 • poučava djecu njihovim elementarnim pravima da budu sigurna, jaka i slobodna,
 • informira ih o tome kako prepoznati opasne situacije i poučava strategijama kojima će povećati svoju sigurnost i na taj način smanjuje njihovu ranjivost koja proizlazi iz:
 • nedostatka informacija o mogućim opasnostima i što mogu učiniti da se zaštite
 • njihove bespomoćnosti i nesamostalnosti te ovisnosti o odraslima
 • izoliranosti od izvora podrške i pomoći

CAP program provodi 5 posebno educiranih CAP timova.


CAP TIM 1 u DV KORALJ, DV VESELI DANI i DV CRVENKAPICA

CAP TIM 2 u DV TAMARIN i DV PČELICA

CAP TIM 3 u DV KAŠTELET, DV GAJETA i DV GRDELIN

CAP TIM 4 u DV KORALJ, DV PAHULJICA i DV POTOČNICA 1

CAP TIM 5 u DV MANDALINA i DV KEKEC


Program se realizira u veljači i ožujku s djecom u godini pred polazak u školu (6-7g.)


Program se provodi u tri koraka:

 1. RADIONICA ZA OSOBLJE VRTIĆA
 2. RADIONICA ZA RODITELJE
 3. RADIONICA ZA DJECU

Što se djecu konkretno uči?


 • da jasno i glasno kažu ne onome tko ih pokuša ugroziti
 • da u opasnosti pobjegnu na najbliže sigurno mjesto
 • da viču što glasnije mogu i ne prestaju dok nisu sigurni
 • da traže pomoć odraslih u koje imaju povjerenja uvijek kad se osjećaju nesigurno, zaplašeno,uznemireno nečijim ponašanjem i da to nije tužakanje
 • da traže pomoć vršnjaka
 • da uvijek budu u sigurnoj udaljenosti kad razgovaraju s nepoznatim osobama
 • da nikada ne prihvaćaju poklone, obećanja, ponude za uslugu koja zahtijeva od njih ulazak u auto ili stan nepoznate osobe
 • da jasno razlikuju dobre i loše tajne
 • da se pokušaju obraniti od stranca koji ih je uhvatio (udaranjem u osjetljive dijelove tijela, snažnim povlačenjem za mali prst ako im rukom pritisne usta)
 • da se ne upuštaju sami u potragu za neznancem, nego da nastoje što bolje zapamtiti kako je izgledao
 • ako ih poznata odrasla osoba plaši i zbunjuje svojim zahtjevima, osobito ako traži da to ostane “mala tajna”, nikako o tome ne šutjeti, nego reći odraslima kojima vjeruju i govoriti im o tome sve dok to ne počnu shvaćati ozbiljno.

CAP korisni dokumenti:

Dječji vrtić Marjan posvećuju veliku važnost zaštiti osobnih podataka naših korisnika. Politika zaštite osobnih podataka uređuje način postupanja s informacijama koje Dječji vrtić Marjan obrađuju odnosno prikupljaju prilikom posjeta našoj internet stranici. Napominjemo kako se obrada prikupljenih osobnih podataka temelji na jednoj od zakonitih osnova obrade u skladu s Općom uredbom o zaštiti podataka. Za potpuni tekst Politike zaštite osobnih podataka i politike kolačića molimo Vas da koristite poveznicu niže:
Prihvaćam Pročitaj više
Skip to content